ניצוצות של פילוסופיה

סדנת יום חוויתית עם הפילוסופיה של ג'נדלין, שתועבר על ידי שני מנחים אורחים: דונטה משוויץ וניל מארצות הברית.

לאחר ששתי הסדנאות הראשונות התמלאו תוך 24 שעות, ובעקבות בקשות של אנשים "שלא הספיקו להרשם"  – הננו שמחות לבשר על סדנה נוספת שתתקיים ב 17.3, יום שישי, בין השעות 9:30 – 15:30 בגן הפעמונים של לינט בבנימינה.

הסדנה תניח במרכזה הכרות עם הפרוסס מודל:

הפרוסס מודל (A Process Model) הוא ספרו המכונן/מטלטל/מרפא של ג'נדלין.

 קריאת הספר היא מסע מרתק לעומק החיים עצמם. מתוך הקריאה אפשר להבין מבפנים, ובגוף ראשון, משמעות של "מושגים" כמו interaction first, change and stoppage, crossing, implying carrying forward ועוד. בקריאה יש עליות ויש ירידות כמו בכל מסע, והנוף שמתגלה משתנה. תוך כדי קריאה, אנחנו משתנים.

 מטרת הסדנה היא לפתוח שער לעולם פילוסופי חי ופועם ומשנה, שירחיב גם את הפרספקטיבה על ההתמקדות, וזאת דרך המפגש עם דונטה וניל, מורים בכירים אשר קוראים, לומדים ומלמדים את הפילוסופיה במקומות שונים בחו"ל. זהו ביקורם הראשון בארץ.  

זהו יום הכרות חוויתי עם הספר 'פרוסס מודל'. מיועד בעיקר לאנשים החדשים לטקסט, למרות שכולם מוזמנים להשתתף. בעזרת תרגילים חווייתיים וקריאה ודיון של קטעים נבחרים, נחקור כמה מהמושגים המרכזיים בפרקים המוקדמים בהם ג'נדלין מניח את ה 'מודל הבסיסי'. הכוונה היא להעביר משהו מהתשתית החדשה והרדיקלית לחשיבה ולחוויה של העולם הטמונה בטקסט הזה. כדי להבין את ג'נדלין אנו זקוקים לא רק לחשיבה קוגניטיבית אלא לכל האורגניזם החי השלם שהינו אנחנו. לכן נעגן את החקירה שלנו בתרגילים חווייתיים שנועדו להנכיח את מושגי התהליך של ג'נדלין בפועל.

 מנקודת המבט שלי, יפעת, כתלמידה ומורה להתמקדות: המפגש עם הפילוסופיה העמיק, הרחיב ושינה את אופן ההוראה, הטיפול והתהליכים שאני מלווה.  הוא אפשר לי למצוא קרקע יציבה (grounding) ולהרגיש שוב, ואולי עוד יותר, חלק אינהרנטי בעולם הזה.

 מנקודת המבט שלי, דנה, כמורה שמנחה קורסים שונים ברוח הפילוסופיה ככלל, וקריאת הפרוסס מודל בפרט: תיזכרו איזה עולם עשיר, חדש ובו זמנית מוכר, נגלה לפניכם כשהכירו לכם את הפלט סנס והזמינו אתכם להעמיק בה. זוהי עוצמת ההתמקדות. חוויה מטלטלת דומה מתרחשת כשג'נדלין מכיר לנו  מחדש מהו תהליך, מהו גוף, מהי מודעות, מהי שפה וחשיבה, ומהי ההתמקדות. זוהי עוצמת הפילוסופיה. קריאת הספר וההוראה שלו בעשור האחרון ייצרו אצלי אנזימים חדשים במוח, כאלו היודעים לזהות ולפרק מבנים קיימים מגבילים בתודעה הפרטית ובתרבות ככלל.

פרטים נוספים:

עלות הסדנה: 480 ש"ח.

 כדי לשמור על אינטימיות המפגש, מספר המקומות לסדנה מוגבל לכן כדאי להזדרז להרשם.

התשלום כולל כיבוד קל ושתייה במהלך היום.

 המנחים מגיעים מחו"ל, ולכן במקרה של ביטול השתתפות לא נוכל להחזיר את התשלום.

 הסדנה מתקיימת בשפה האנגלית.

 

לרישום או שאלות נוספות יש לפנות לדנה או יפעת:

 דנה: dganihar@gmail.com , 052-5060331

יפעת: 0544870501,  ifat.ecks@gmail.com

 שלכן, 

דנה גניהר רז ויפעת אקשטיין. 

 

על המנחים:

דונטה שולר, Ph.D, מלמדת פילוסופיה באוניברסיטאות בשוויץ, גרמניה וארה"ב. היא תרגמה את הספר 'פרוסס מודל' לגרמנית עם הקדמה שנבעה מיחסים קרובים עם ג'נדלין במהלך כמה שנים. היא מנחת סדנאות הכרות והעמקה עם הפרוסס מודל בשוויץ ובגרמניה. לאחרונה סיימה כתיבת ספר של 400 עמ' על embodied philosophy of meaning, שהושפעה עמוקות מפרקטיקת ההתמקדות ו TAE. היא אמא לשלוש בנות.

Displaying image.png 

ניל דוניטץ הוא חקלאי ביולוגי, מנחה מוסמך להתמקדות ואקטיביסיט חברתי. הוא התחיל לקרוא (ולקרוא מחדש) את הפרוסס מודל ב 2002. עבודתו הקרובה לטבע ופעילותו החקלאית ביססו את ההבנה של ניל את הפילוסופיה של ג'נדלין בהתפתחות הרחבה יותר של החיים בכדור הארץ. מאז 2010 ניל מלמד קבוצות קריאה של הפרוסס מודל, עוזר לאחרים להיכנס לחשיבה החדשה הזו. הוא הציג את הפילוסופיה בכנסי התמקדות בינלאומיים ויכתוב עבור ספר שעומד לצאת: Nature Alive: The Emergence and Evolution of Living Agents (Cambridge Scholars Publishing).

 Displaying image.png
שתף כתבה
Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

להשארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים