להדליק גפרור של חושך

מפגש חודשי בו נתמקד בלא ידוע של נושא בוער

למדנו לסמוך על ההתמקדות שתפתיע, שתתיר קשרים, שתישא הלאה נושאים סבוכים, צפופים ומטרידים.

מדוע אם כן, אנחנו נוטים להתמקד רק על עניינים אישיים?

מדוע אנחנו כואבים מצבים פוליטיים-חברתיים-סביבתיים אך לא ניגשים אליהם בעזרת ההתמקדות?

ג'נדלין אומר שהאימפליסיט, המובלע, מה שמנביע את תנועת החיים וההתמקדות- אינו אישי. והוא ממשיך ואומר שהמצבים 'בחוץ' שנדמים מייאשים וסגורים, יכולים להיפתח אם נראה אותם ככאלו שכל העת מנביעים את הצעד הבא מתוכם.

 

התנועה המוכרת, ההגיונית,  מול מצבים בוערים שהם 'יותר מהאני' היא לרוץ לכבות את האש או להתעלם ממנה מתוך חוסר אונים עמוק. נבדוק יחד אפשרות נוספת; מה קורה כשמתעקשים להיות בקשר עם האימפליסיט של נושא בוער?

 

בכל מפגש נבחר נושא שאחד המשתתפים יציע מתוך חווית כאב או סקרנות למצב חברתי פוליטי-סביבתי רלוונטי, "ונדליק גפרור של חושך", גפרור המעיר סקרנות אל הלא ידוע, אל מה שמעבר לדעות/רגשות/דפוסים/פרשנויות/פתרונות הרגילים שלנו ושל החברה שבה אנו חיים.

 

"הפילוסופיה של ג'נדלין מראה לנו עד כמה אנו נטועים במבנים. הפילוסופיה מציעה שבכל צעד משמעותי קדימה, בכל הרבדים, מהכי אישי עד הכי גלובלי, נקיים חקירה שנובעת מההכרה הזו. ההבנה שלנו את הפילוסופיה היא מחוייבות לפעולה שנועדה לאפשר ללא ידוע להופיע; מחוייבות להכרה שכרגע כל מה שיש לנו לא יכול לקדם אותנו ולכן התנועה היא לחוש את האימפליינג ,להזמין את עצמנו שוב ושוב לחתירה מתמשכת כדי לאפשר ללא ידוע עדיין להופיע." דן שאכטר.

 

מתמקדות ומתמקדים, בואו נפעל מעבר להגיון הדחוס והקוטבי  בעזרת הגישה שלנו המבינה את עונג התנועה הדק.

 

המפגש יתקיים בכל יום שישי הראשון לחודש, בין 9:00-11:00, במרכז תמהוודה בראש פינה.

תשלום חד פעמי של 75 ש"ח לרישום לכל הפגישות.

תמיד אפשר להצטרף!

לפרטים: דנה גניהר, dganihar@gmail.com; 052-5060331

 

מתוך פוסט שכתבתי לקראת חנוכה 2016:

לקראת ימי החנוכה המתקרבים אני מזמינה להרהר באפשרות להדליק גפרור של חושך.
פעם,  כשהכל היה מיסתורי ומשתנה,  הדלקת זרד של אור היתה נחמה למצטופפים סביבו ברעדה במערה.
כיום,  האור  בחוויה שלי הוא הידוע (מה קורה,  מי אשם,  מה צריך,  מיהם הגורמים  ומהם הפתרונות).  הבהירות המוחלטת היא זו שמעוררת בי רעדה. גפרור החושך מעיר את הלא ידוע:
Gendlin: In the seemingly infinite richness of the unborn something may happen which has not yet.

ומה אם בכל דיון,  בשיחה עם אלו שמסכימים איתנו ובתנועה הלאה מאלו שאנחנו לא מסכימים איתם- נדליק גפרור של חושך? באור השורר עדיין סביב,  אנחנו נתכוונן לעיגול האפלולי.
כשנרגיש איך אנחנו מתקרשים סביב דעה ידועה,  מופעלים כנגד משהו,  מישהו,  נדליק גפרור של חושך,  גפרור של חופש לאפשרות שהלא ידוע יכול להיוולד ברגע זה ממש. להבת החושך תשמור את המעבר פתוח לאפשרויות שלא מללנו עד כה מעולם.

שתף כתבה
Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

להשארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים