המרחב המשותף


התמקדות היא הרבה יותר מדבר אחד: היא דרך לחקור עולמות חדשים;  היא כלי המשמש מטפלים; היא בסיס להקשבה אחרת והיא נובעת מתוך פילוסופיה פורצת דרך.

בבסיסה, ההתמקדות (שפיתח פרופ' יוג'ין ג'נדלין מאוניברסיטת שיקגו) קשורה ליצירת מגע עם תחושה עמוקה המאפשרת מציאת משמעויות חדשות.

התחושה מכונה  (Felt-Sense We sense it and than it make sense), וניתן לעשות בה שימוש בשדות רבים – מחינוך וקהילה, דרך עולם העבודה והארגונים וכמובן בשדה הטיפולי על כל גווניו.

התמקדות בחיים –  מה מייחד את עבודתנו?

בעבודתנו המשותפת אנחנו רואים את ההתמקדות ככלי ליזמות חברתית וליצירת שינוי.  בשנים האחרונות מדגיש גם יוצר ההתמקדות, פרופ' ג'נדלין, את האפשרות הזו. הוא טוען ששינוי חברתי עמוק יצמח רק כאשר בני אדם יחזרו להקשיב לתנועת החיים האותנטית הנובעת מתוכם.

לכל אחד מאיתנו יש יכולת כזו. יש לנו אפשרות לזהות את מה שחי בתוכנו מעבר לסיסמאות, למלים הגדולות, למושגים הנוקשים. יש לנו יכולת לפתח מודעות חדשה הנובעת מבפנים ונעה החוצה.

בהתמקדות בחיים אנו פועלים בדרכים שונות כדי לקדם את הרעיון בעולם – ובחיינו האישיים. עבורנו מדובר על מרחב אחד: אין רעיון בעולם שעומד בנפרד מהאדם היוצר אותו, ועל כן החיים האישיים שלנו (ושל האנשים שאיתם אנו עובדים) הם חלק מיצירת השינוי בארגון, בעבודה, בחברה.

כמה דוגמאות:

דנה גניהר רז – עושה דוקטורט בביולוגיה. ההתמקדות תומכת בהתמודדות אישית עם הקשיים בדרך ובתמיכה במחקר עצמו. במקביל, היא עובדת עם מדענים נוספים באמצעות ההתמקדות (למשל במחקר המתנהל כרגע במכון וויצמן), ובונה דרכי לימוד מקוריות של התמקדות נגישה לכל תחומי החיים.

דן שאכטר – בנוסף לעבודתו כפסיכולוג קליני, לעבודה בתחום של טראומה ולהוראת התמקדות, הוא נעזר בהתמקדות כדי לקדם נושאים פוליטיים וחברתיים.

רונה שפריר – עובדת עם יזמים חברתיים וטכנולוגים באמצעות ההתמקדות, הכניסה את ההתמקדות ככלי לשינוי ארגוני, ומובילה (עם קטי קמחי) פרוייקט הקשבה התמקדותית בתוך ארגון חינוכי. זאת במקביל ליצירת חיבור רחב היקף בין תהליך היצירה לבין התמקדות.

קטי קמחי – מפתחת את השימוש בהתמקדות בשדה המיניות, מובילה פרויקט הקשבה התמקדותית בארגון חינוכי, תומכת באנשים בתהליך של שינוי אישי, זוגי וחברתי. עוסקת בהוראת התמקדות בחיים.

בנוסף, כל המשתתפים ב"בלוג אורח"  שותפים לרעיונות של התמקדות בחיים, ומציעים דרכים מרתקות בנוגע לאופנים שבהם ניתן לעשות זאת.

כאן תוכלו לקרוא על מגוון פרויקטים ב"התמקדות בחיים". אנו נשמח לתמוך בכל תהליך המחבר בין התנועה האישית ליזמות החברתית והמקצועית.