פרויקטים ומחקרים בשילוב התמקדות


אנו מציעים מספר דרכים לשלב התמקדות בפרויקט או תהליכי מחקר ופיתוח

  1. ליווי פרויקט או מחקר באמצעות התמקדות. הפרויקט יכול להיות עסקי, טכנולוגי, חברתי או אחר. המחקר יכול להיות אקדמי או חוץ אקדמי – כאשר ההתמקדות מלווה את החשיבה וההתקדמות בפרויקט או במחקר.
  2. פרויקטים שמשלבים התמקדות ותחום נוסף כמו – התמקדות ולמידה בבית ספר, התמקדות ותהליכי יצירה, התמקדות ומחקר מדעי ועוד.
  3. פרויקטים של תמיכה במוסמכי התמקדות שיש להם תחום עניין נוסף.

מה ההתמקדות מוסיפה לפיתוח פרויקט או תהליך מחקר?

  • ההתמקדות מעניקה שקט ומרחב בטוח בתוך תהליכים סוערים ואינטנסיביים.
  • ההתמקדות מאפשרת חיבור בין מה שקורה לנו באופן אישי לבין מה שאנו פוגשים במחקר או בפיתוח הפרויקט. התחושות האישיות, הפנימיות, אינן מקוטלגות כ"בעיה" אלא הן חלק מהדרך.
  • פרויקטים בתמיכה התמקדותית מאפשרים תהליכי העמקה והליכה מעבר לידע המוכר. ההתמקדות מאפשרת צלילה למרחב יצירתי שממנו ניתן להציע פתרונות מפתיעים.
  • תהליך ההתמקדות מבהיר וממקד נושאים שעולים בפרויקט, ועוזר לנוע הלאה ביתר קלות ובהירות.

 

פרויקטים ב"בהתמקדות בחיים"

שימוש בהקשבה התמקדותית בתוך ארגון חינוכי

במשך שנה שלמה (2013-2014) הגיעה קבוצת מוסמכי התמקדות למפגש חודשי ראשי צוותים בארגון החינוכי "ברנקו- וייס".  לאחר מפגש  קצר בקבוצה משותפת, כל ראש צוות ניגש לעבודה התמקדותית אישית עם אחד המוסמכים. בסיום נעשה מפגש משותף של הקבוצה כולו.

לאחר שנה של עבודה משותפת אנו שמחות להציג תוצאות ראשונות של ראיונות איכותיים עם המשתתפים בפיילוט. התברר כי ההקשבה ההתמקדותית יצרה שינוי מהותי בשלושה מימדים:

  1. פינוי המרחב האישי וכתוצאה מכך יכולת טובה יותר למעורבות בסדר היום הארגוני.
  2. תחושה של השגת מיקוד ובהירות טובה יותר בסיום ההתמקדות.
  3. צמיחה יצירתית בתחומים אישיים וארגוניים.

מובילות הפרוייקט: רונה רענן  שפריר, קטי  קמחי

האצת יזמים חברתיים

ליווי מיזם חברתי משותף להאב תל אביב ומכון השל: תוכנית יחודית המחברת בין אנשים מרקעים שונים ליצירת מיזם חברתי משנה עולם.
התוכנית מנוהלת במשותף על ידי דני גל, מקים האב תל אביב, ליה אטינגר ממובילות מרכז השל ורונה רענן שפריר.  התהליך כלל עבודה עם הקשבה התמקדותית ושימוש בהתמקדות ככלי לחילוץ רעיונות יצירתיים.

ליווי יזמים חברתיים המשתתפים ב"מאיץ" האב-ראלי: תוכנית יחודית בתמיכת עיריית תל אביב, IBM, מינגה, קרן דואליס והאב תל אביב. התוכנית מסייעת ליזמים שנבחרו להניע את תוכניתם אל שלב המימוש. ליווי פרויקט האב ראלי בכלים התמקדותיים ויצירתיים – רונה רענן שפריר.
עוד על האב ראלי

פיתוח מיזם אקדמי/חינוכי.

ד"ר אורית פרנפס, אוני' תל אביב, עוסקת בפיתוח ומחקר של תחום חדש אותו היא מכנה "חווית למידה משמעותית". תהליך הפיתוח הרעיוני והמעשי מלווה בהתמקדות ובתהליכים יצירתיים.
מלווה – רונה רענן שפריר
מומלץ לקרוא קצת מהפיתוחים המרתקים של פרויקט זה בבלוג

תכנון מחקר אקדמי באדריכלות באמצעות התמקדות.

רם איזנברג, אחד מאדריכלי הנוף המובילים בישראל, מריץ במסגרת הפקולטה לאדריכלות בטכניון מחקר אקדמי  שבודק מהן "סביבות מיטיבות" (סביבות שגורמות לאדם לחוש טוב). רם סיים קורס בתהליכי פיתוח בעזרת התמקדות,  עם דנה ורונה. תהליך תכנון המחקר וביצועו נעשה באמצעות התמקדות ותהליכים משלימים. עוד על עבודתו של רם

שימוש בהתמקדות כחלק מתהליך הנחייה והוראה בפקולטה לאדריכלות נוף בטכניון – רם אייזנברג

במהלך השנה האחרונה השתמש רם בכלי ההתמקדות על מנת להנחות קבוצת תלמידי שנה ד' באדריכלות נוף אשר עמדו לפני הגשת פרוייקט הגמר שלהם.  דנה גניהר רז ורונה שפריר העבירו שיעורי העשרה וליוו את הפרוייקט.